Посета фирми "GoPro"

Дана 25.4.2024. ученици одељења VI₁ су часове технике и технологије провели у посети фирми „GoPro“ у пратњи наставнице Марте Петровић. Љубазно су нас дочекали, провели кроз просторије фирме и одвели у салу за састанке.

Пројектни менаџмент

Управљање пројектима – Све око вас је пројекат и сви траже менаџере пројеката.

Управљање пројектима је модеран концепт који, уз помоћ комбиновања метода организације, планирања и контроле, усклађује све ресурсе како би се на ефикасан начин реализовао одређени пројекат. Резултат примене овог концепта је испуњење постављених циљева, односно успешан завршетак пројекта у планираном року и уз очекиване трошкове и квалитет.

Ова слика има празан alt атрибут; име њене датотеке је image.png

Менаџер пројекта има одговорност за планирање и извођење различитих пројеката, као што су послови у развоју софтвера, грађевинској индустрији, архитектури, дизајну, производњи и други. То је особа која додељује ресурсе, поставља рокове, управља комуникацијом у тиму, буџетом пројекта, анализира ризике, делегира задатке... Главна дужност менаџера пројекта је да обезбеди успех пројекта. То се постиже низом метода, а добар менаџер пројекта мора добро да комбинује различите вештине и знања – и пре свега да добро комуницира.

Маркетинг

Фирма има свој сајт, као и Линкдин на којима он објављује вести из фирме. Ако потражимо на Гуглу нешто и препознају се неке кључне речи као резултат претраге може да нам изађе нешто о њима, а може да буде и у облику рекламе. Када је потребно да се неки нови производи или услуга промовишу, креира се кампања на интернету у договору са колегама из продаје. Тако заједнички рад ствара основу за привлачење нових клијената.

HR (human resources) је један од најважнијих фактора компаније. Он се бави радницима (њиховим онбоардингом, запошљавањем и задовољством).

Менаџер људских ресурса активно комуницира са свим деловима компаније, открива њихове врлине и помаже им да превазиђу мане. Овај посао је врло захтеван и интересантан. Потребан је широк спектар знања из психологије, педагогије, андрагогије и других области.

Обавезе менаџера људских ресурса:

• Он спроводи процес селекције и запошљавања,
  • Расписује конкурсе за све позиције,
  • Води рачуна о мерама мотивације и степену задовољства запослених и идентификује области које захтевају побољшање,
  • Ради на развоју тима, као и саветовање менаџмента о одлукама које треба спровести,
  • Комуницира са вишим менаџментом компаније,
  • Брине о међуљудским односима у компанији,
  • Организује обуке запослених,
  • Осмишљава и примењује нова правила и процедуре за бољи рад и развој компаније,
  • Води рачуна о поштовању политике предузећа и прописа који су донети, као и да су у складу са тренутно важећим законом о раду,
  • Бави се дисциплинским процесима, доношењем одлука и издавањем пословних решења у области људских ресурса.

Ова слика има празан alt атрибут; име њене датотеке је image-1.png

Као што се може видети, ученици нашег одељења су уживали у овој посети и заинтересовали су се за нека нова занимања. На крају, добили смо и позив да фирму „GoPro“ поново посетимо и разговарамо о неким новим темама. Надамо се да ће до поновне посете доћи, а волеле бисмо да можемо да посетимо и неке друге компаније.

Припремиле ученице VI₁:

Хана Радовановић, Уна Миљковић и Уна Тодоровић